Hackerlar, Avrupa genelindeki birçok süper bilgisayarı kripto madencilerle birlikte ele geçirmeyi başardı. İspanya’dan İsviçre’ye kadar birçok ülkedeki süper bilgisayarlar saldırganların hedefi oldu.

Geçmiş dönemlerde süper bilgisayarlar, kripto para madenciliği için şirket çalışanları tarafından usulsüz şekillerde kullanılmıştı. Ancak ilk kez hackerlar, aynı işlemi geniş ölçekte gerçekleştirmeyi başardı ve bu, süper bilgisayarların da hacklenebileceğini gösterdi.

Hack Read’de yer alan habere göre tespit edilemeyen hackerlar; Birleşik Krallık, İsviçre, Almanya ve İspanya’daki yüksek performanslı bilgisayar tesisleri de dâhil olmak üzere Avrupa’nın birçok bölgesinde kripto para madencilik zararlı yazılımını süper bilgisayarlara kurdu. Araştırmanın sürdüğü süper bilgisayarlar kapatılmak durumunda kaldı.

İlk süper bilgisayar hack olayı, ARCHER adındaki süper bilgisayarı bünyesinde barındıran Edinburgh Üniversitesi’nde yaşandı. Süper bilgisayarın mantık ağının (logic node) birileri tarafından patlatılmaya çalışıldığı gözlemlenince, güvenli kabuk (SSH) şifresi sıfırlandıktan sonra kapatıldı.

Benzer bir olay pazartesi günü Almanya Baden-Vürtemberg’de konumlandırılmış olan süper bilgisayarlardaki araştırma projelerini koordine eden bwHPC tarafından raporlandı. Sonuç olarak Karlsruh Teknoloji Enstitüsü’nden bwUniCluster 2.0 ve ForHLR II kümeleri, Ulm Üniversitesi’nden bwForCluster JUSTUS kimya ve kuantum bilim süper bilgisayarı, Tübingen Üniversitesi’nden bwForCluster BinAC biyoinformatik süper bilgisayarı, Stuttgart Üniversitesi’nden Hawk süper bilgisayarı kapatılmak zorunda kaldı.

Kaynak: Webtekno