Faz 3 çalışmaları kapsamında gönüllülere uygulanmaya başlayan TURKOVAC aşısı nasıl hissettirdiğini bir gönüllü paylaştı. Aktarılan bilgiye göre aşı, herhangi bir yan etki oluşturmadı.

Ülkemizde aşılama süreci, BioNTech aşısı için yapılan anlaşmayla büyük bir ivme kazanmışken gözler bir yandan da yerli aşının üstündeydi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce yaptığı açıklamalarda aşıda sona yaklaşıldığına işaret eden ifadeler kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında yerli koronavirüs aşısının ismini açıkladı: TURKOVAC.

Erdoğan, TURKOVAC aşısı çalışmalarında gönüllü katılımcılar ile başlayan Faz 3 çalışmalarındaki ilk doz aşılama sırasında canlı bir bağlantı kurdu. Aşının son dönemece girmiş olduğu paylaşıldı. Faz 3 çalışmaları başarıyla sona erdiği takdirde aşının seri üretimi ve yaygın kullanımı başlayacak. Çalışmaların sonucu dört gözle beklenirken bugün, aşı olan ilk gönüllülerden birisi aşının nasıl hissettirdiğini açıkladı.

Faz 3 çalışmalarında aşının uygulandığı ilk kişilerden birisi olan Hüseyin Polat, yerli aşı için gönüllü olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine başladı. Polat, aşı olduktan sonra herhangi bir yan etkinin olmadığını; ateş,  öksürük, ishal gibi bir belirti de yaşamadığını aktardı. Yalnızca aşının vurulduğu yerde hafif bir hassasiyet ve ağrının oluştuğunu, bunun da sonradan geçtiğini söyledi.