Fecr-i Ati Wallpaper | Fecr-i Ati Rap | Fecr-i Ati Müzik | Fecr-i Ati Production

SESLENDİRME NEDİR?

Seslendirme; Seslendirme Ajansları Ses bankasında yer alan çeşitli ses rengine sahip seslendirme sanatçıları, seslendirme yetenekleri tarafından herhangi bir metnin ruhuna uygun olarak seslendirilme işlemidir. Tabi burada bahsettiğimiz seslendirme mikrofon karşısındaki seslendirme sanatçısının veya ses yeteneğinin belirli seslendirme kuralları ve tonlamalara uygun olarak seslendirilmesidir. Peki bu seslendirme kuralları nelerdir? Örneğin seslendirmesi yapılacak olan metin bir belgesel seslendirme metni ise belgeselin formatına uygun seslendirmen seçimi yapılarak belgeselin ruhuna uygun olarak tonlama ve vurgularda okuma yapılması gerekmektedir. Her seslendirme sanatçısının belirli bir ses rengi ve tarzını göz önünde bulunduracak olursak burada genellikle belgeselin ruhuna uygun seslendirmen seçme işini ilk önce seslendirme yönetmeni belirler. Bir başka örnek verecek olursak reklam metni daha çok tanıtım ve satışa yönelik metinler olacağından reklam metinlerinin seslendirme işi daha çok vurgu ve tonlama gerektirir. Medyada aşina olduğunuz sesler işte bu tonlama ve vurgulara dikkat eden seslendirme sanatçıları veya seslendirme yetenekleridir. Seslendirme; seslendirme sanatçısı seslendirme stüdyosunda mikrofon başına geçerek seslendireceği metni belirli seslendirme kuralları çerçevesinde okumasıdır.

SESLENDİRME VE DUBLAJ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Seslendirme ve Dublaj arasındaki farkları şu şekilde ifade edebiliriz. Seslendirme; seslendirme yapılacak metnin bir karakterden bağımsız belirli tonlama ve vurgular ile birlikte okunmasıdır. Dublaj ise bir karakterin yeniden veya bir çeviri dahilinde seslendirilmesidir. Dublajda daha çok teatral yetenekler ön plana çıkarken seslendirmede karakteristik sesler daha ön plandadır. Seslendirmeyi sadece seslendirme sanatçıları ve ya seslendirme yetenekleri yaparken, dublajı hemen hemen herkes rahatlıkla yapabilir. Dublaj kimi zaman yabancı dilde bir videoyu seslendiren seslendirmene uygun bir sesle yapılabildiği gibi kimi zaman Türkçe seslendirilmiş fakat beğenilmemiş bir karaktere yeniden ses vererek yapılabilmektedir. Türkçe videoya yeniden Türkçe dublaj yapılırken dudak senkronizasyonu dediğimiz eşitleme işlemi yapılması gerekmektedir. Özetleyecek olursak Seslendirmeyi işin ehli olan kişiler yaparken, dublajı hemen hemen herkes kolaylıkla yapabilmektedir.

SESLENDİRMEN OLABİLMEK İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER.

Seslendirme Sanatçısı ve ya Seslendirmen olmak çoğu kişinin hayallerini süsleyen keyifli bir iş gibi görünmektedir. Aynen öyle. Peki seslendirmen olabilmek için hangi şartların uygun olması gereklidir? Öncelikle iyi bir diksiyon eğitimini tamamlamış olmak şart. Bunun için seslendirme kurslarından destek alınabilir. Daha sonra seslendirme teknikleri alanında bir deneyim kazanmak gereklidir. Bu konuda yine seslendirme kursları ve çeşitli seslendirme stüdyolarında staj yapmak olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Seslendirmen, Seslendirme sanatçılarına göre daha az tecrübeye sahip fakat seslendirme konusunda ehliyetli kişilerdir. Seslendirme Sanatçıları ise binlerce projeye ses vermiş kişilerdir. Seslendirme yapmaya başlamak ve seslendirme alanında kendinizi geliştirmek için bu işi sevmek ve azimle çalışmak gerekmektedir. Ayrıca bir iki projeye ses vermek sizi seslendirmen ve ya seslendirme sanatçısı yapmayacağı gibi bu başarıda en büyük payın seslendirme yönetmeninde olduğu unutulmamalıdır.

SESLENDİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?

Seslendirme yapılırken dikkat edilmesi gereken teknikler vardır. Seslendirme vurgu ve tonlamaların ses rengi ile birleşip mikrofona oradan ses kartı vasıtası ile dijital kayıt ortamına aktarılması diyebiliriz. Seslendirmen ve ya Seslendirme Sanatçısı seslendirme yaparken diyaframını en iyi kullanan kafa seslerini en iyi çıkaran kişilerdir. Seslendirdiği metnin ruhuna uygun bir seslendirme yapmak için diksiyon, diyafram, kafa sesleri birleşip iyi bir seslendirmeyi oluşturur. Kafa sesleri daha kısa cümle ve metinlerde, diyafram ise uzun cümleler ve uzun metinlerde kullanılması daha uygun teknikler arasında yer alır. Diksiyon bir yazım dili değil konuşma ve seslendirme dilidir. Örneğin; ‘yapılacak, edilecek, gelecek’ gibi kelimeler konuşma ve seslendirme dilinde ‘yapılıcak, edilicek, gelicek’ şeklinde okunur. Yine aynı şekilde belirli diksiyon kuralları seslendirme kurslarından belirli eğitim neticesinde alınabilir. Günlük konuşmamız belirli süre sonunda diksiyon kurallarına alışacaktır. Unutulmamalıdır ki dil kaslardan oluşur dili ne kadar eğitirsek diksiyon kurallarına o denli hakim oluruz. Yine bir seslendirmen adayının olmazsa olmaz dil kasını geliştirici egzersizleri arasında tekerlemeler gelmektedir. Ne kadar çok tekrar o kadar daha düzgün bir diksiyon demektir.

SESLENDİRME AJANSI NASIL KAYIT OLUNUR?

Seslendirme Ajanslarının bünyesinde yer alan Seslendirme Cast’ı çeşitli ses renklerine sahip Seslendirme yetenekleri, Seslendirme sanatçılarından oluşur. Seslendirme Cast’ına diğer adıyla Ses Bankası da denilmektedir. Seslendirme Ajansının Seslendirme Cast’ına kayıt olabilmek için gerekli seslendirme eğitimlerini tamamlamış olmak, sektörde seslendirme alanında belirli bir tecrübeye sahip olmak gereklidir. Seslendirmen adayları belirli eğitimleri seslendirme kurslarından alarak ve belirli bir staj sürecinden sonra Seslendirme Ajansları başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir hususun altını çizecek olursak Seslendirmen adayının bu işe ilgisinin olmasından çok böyle bir yeteneğinin olması şarttır. Yani ‘Seslendirme işini seviyorum lakin sesim iyi değil, seslendirme kursunun sesimin güzelleşmesi için bana bir faydası olur mu?’ şeklinde düşünen bir seslendirme adayının bilmesi gereken seslendirme kursunun sesin renginde bir etkisinin olmayacağını bilmesi gerekir.