bitcoin

Satoshi Nedir?

Satoshi, kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin (BTC) en küçük birimi olarak tanımlanır. 1 Satoshi, 1 BTC’nin 100.000.000’da biridir.

Satoshi

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Aslında yaratıldı demek yerine, Bitcoin’in alt değeri olarak belirlendi demek daha doğru olur. 2008 yılının kasım ayında 1 Satoshi’nin 0.00000001 BTC değerinde olduğunu belirtti. 2010 yılında bu değerin %1 olması önerildi. Yani, 1 Bitcoin’in %1’inin, 1 Satoshi olarak isimlendirilmesi söz konusu oldu. Bitcoin’in yaratıcısına olan saygıdan ötürü, bu isim sevildi ve kabul gördü.

Satoshi Neye Yarar?

Bitcoin, kripto para borsasının en değerli parası. Bu bilgiye artık herkes hakim. Bitcoin’den adetle almak söz konusu olduğunda yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Bugün TL cinsinden bakıldığında 1 BTC = 56.000 TL civarında değere sahip. Bu da ortalama olarak 9.721 dolar demek oluyor.

Bu rakam, yatırım için herkese uygun olmadığından dolayı, az sayıda BTC almaya yönelmek gerekiyor. İşte, 0.00000001 BTC aldığınız zaman, 1 Satoshi almış oluyorsunuz. Satoshi adedini arttırarak yatırım gücünüzü de kolaylıkla arttırmış oluyorsunuz.

Satoshi Yatırımı Değerli mi?

BTC’nin değerini tartışmaya dahi gerek yok. Satoshi, BTC demek olduğu için aynı şey onun için de geçerli. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kripto para borsasında değeri yüksek olan bir yatırım için Satoshi almak daha mantıklı bir seçenek olabilir. Özellikle garantici hareket etmeyi tercih edenler ya da kripto para yatırımına yeni başlayanlar için en doğru seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi, yatırım ve borsa söz konusu olduğunda kesin konuşmalardan kaçınmak gerekir. Fakat değer grafikleri, paranın geçmişi ve muhtemel geleceği söz konusu olunca Satoshi’yi en iyi yatırımlardan biri olarak tanımlamaktan çekinmeye gerek yok.

Satoshi’yi kullanarak farklı kripto para birimleri de satın alabilirsiniz. Şu an dolar dahil olmak üzere tüm paralardan daha değerli olan BTC’nin milyonda biri ile daha fazla sayıda ETH, Maker gibi kripto paralar satın almak mümkün. Bu da doğru ve faydalı bir yatırım yönelmesi olacaktır.