Reklam Filmi Seslendirme, Reklam Filmi Müzikleri, Seslendirme Nedir, Seslendirme Ajansı

Bugün medya üretimi alanında filmcilerden, yapımcılara, yönetmenden, reklamcılarına kadar herkesi ilgilendiren konumuz:

Reklam Filmi Seslendirme

 

REKLAM SESLENDİRME ve MEDYA ÜRETİMİ

Reklam seslendirme, medya üretimi sektöründe ticari amaca yönelik yapılan her işin önemli bir parçasıdır. Reklam seslendirme konusunda film şirketleri, yapım şirketleri, reklam ajansları ve diğer sektör içerisinde aktif bulunan reklam üreticileri hazırladıkları ticari amaca yönelik videolar için reklam seslendirme hizmetine ihtiyaç duyarlar. Reklam seslendirme; tanıtım ve ticari amaç güden videolar için ki bunlar tanıtım filmi, reklam filmi, televizyon reklamları, viral reklamlar, radyo reklamları, santral anonsları gibi daha birçok örnek verebiliriz. Yapılan seslendirme hizmetidir. Medya üreticileri reklam seslendirme hizmetini görsel içeriği hazırladıktan sonra seslendirme ajansı kanalıyla alırlar. Reklam seslendirme hizmeti için seslendirme ajansının belirli kriterleri vardır. Reklam senaryosuna uygun ses seçimi, reklam senaryosuna ve konseptine uygun vurgu ve tonlamalar, reklam senaryosuna ve tonlamaya uygun ses tasarımı ve reklam müziğiSeslendirme ajansı seslendirme yönetmeni reklam senaryosuna uygun seslendirme sanatçısı ile seslendirme stüdyosunda kayda girerler. Konsepte uygun seslendirme yapılır. Reklam seslendirme yapıldıktan sonra sırada ses tasarımı ve reklam müziğinin seçilmesi vardır.

 

SESLENDİRME SANATÇISI VE REKLAM FİLMİ SESLENDİRME

Seslendirme sanatçısı reklam seslendirme yaparken seslendirme yönetmeni ile ahenk içinde çalışmak durumundadır. Seslendirme yönetmeni reklam filminin senaryosuna ve konseptine uygun güçlü – otoriter bir ses tonuyla mı, neşeli – dinamik bir ses tonuyla mı, komik – esprili bir ses tonuyla mı, sıcak – sakin bir ses tonuyla mı, romantik – duygusal bir ses tonuyla mı okuma yapacağına karar verirler. Reklam filmi için reklam seslendirmesinin konsepti belirlendikten sonra sırada ses rengi yani vurgu ve tonlamalar vardır. Seslendirme yönetmeni, Seslendirme sanatçısı ile birlikte reklam seslendirme için çok kalın ses, kalın ses, orta ses, ince ses ve olgun ses tonundan birini belirler. Sonuç olarak reklam seslendirme işlemi seslendirme ajansında veya seslendirme stüdyosunda bu şekilde gerçekleştirilir.

 

REKLAM FİLMİ SESLENDİRME HİZMETİ

Reklam seslendirme konusunda seslendirme sanatçıları farklı seslendirme teknikleri kullanırlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi reklam filmi konseptine uygun seslendirme için örneğin reklam filmi konsept olarak neşeli – dinamik bir formda seslendirilecekse seslendirme sanatçısı çok enerjik olmalı. İnandırıcılığı, samimiyeti sesine yansımalı. İnandırıcı ve samimi olmayan reklam seslendirmeleri mutlaka müşteri tarafından revize için dönecektir. Bu tecrübeyle sabittir. Seslendirme yönetmeni, ses tasarımcısı montaj aşamasında bu noktada karar verici olmalı ve reklam seslendirmesi müşteriye gitmeden mutlaka revize edilmelidir. Reklam seslendirme hizmetleri konusunda sektörde öncü firmalardan olan BiberSA Prodüksiyon reklam seslendirmelerinde sektörde yapım şirketlerinin, reklam ajanslarının, radyo ve televizyon kanallarının çözüm ortaklığını yapmaya devam ediyor.