Raufotografi | Bursa Cumalıkızık Köyü Fotoğrafları

Merhaba dostlar. Size bugün Cumalıkızık BURSA gezimden biraz bahsedeceğim. Bir gün merak eder de buraya gitmek isterseniz size ufak bir yol haritası niteliğindedir.

Öncelikle Cumalıkızık köyü İstanbul çevresindekiler tarafından ufak bayram tatillerinde, hafta sonlarında oldukça ilgi görüyor. Bu sebeple eğer bu köydeki pansiyonlardan yararlanacaksanız önceden bir telefon trafiği gerçekleştirin.

Ben buraya anlık bir kararla İstanbul’dan otobüs ile yola çıktım. Bursa’ya vardığınızda otogardan otobüs bileti alın ancak dönüş için olanı da almanız tavsiye edilir. Otogardan direkt olarak Cumalıkızık köyü girişine kadar otobüs gidiyor. İndiğiniz duraktan 50 metre ileride sağa dönüp mahalle içi dolmuşuna binmeniz gerekiyor. 50 metre önce binebilirsiniz ama 50 metre için fazla para ödersiniz 🙂

Beyaz dolmuşlara bindiğinizde ara sokaklardan sıkıntılı 15-20 dakika sonra meşhur Cumalıkızık köyüne varmış oluyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken öncelikle gözleme fiyatlarıdır 🙂 5 liraya güzel 10 liraya daha keyifsiz bir gözleme yiyebilirsiniz. Kısacası burada merkezde bulunan teyzeler biraz ticarethane mantığıyla hareket ediyor.

Birçok el işi ürün, ahşap yakma yapılan süsler satan yer var. Dikkatli gezmenizi öneririm. Özellikle bu köyün keyfini yaşamak için çeşmelerden su içerek yukarı kesimlere çıkmanız gerekiyor. Alt taraf herkesin takıldığı temel yerler çok insan dolayısıyla size huzur vermiyor. Cumalıkızık köyünün yukarı tenha bölgelerine çıktığınızda güzel ara sokaklar ve sokaklardan akan sular görüyorsunuz.

Kalacak yer için 3-4 yer var. En çok önerilen yer Kınalıkar dizisinin çekildiği konak olarak geçiyor. Bu pansiyonda fiyat konusunda iyi pazarlık yapmanızı öneririm. Konağa ayakkabıları çıkararak giriyorsunuz. Güzel bir atmosferi var fena değil. Otel rahatlığı arıyorsanız otelde kalın köy ortamı isterseniz güzel.

Cumalıkızık köyü ticarethane mantığından çıkarsa, biraz daha anadolu insanını yansıtırsa gerçekten güzel bir yer olur. Ancak bu mantıkla ve ziyaretçilerin bu güzel doğaya attıkları çöpler temizlenmezse birkaç seneye albenisi kalmaz. Yetkililer bu blog ile karşılaşırsa dikkate alırsa seviniriz.