Kim Jong Un ve Bitcoin fiyatı arasındaki ilişki neye dayanıyor?

2020 yılının henüz ilk dört ayı bile bitmemiş olsa da şimdiden bunun tarihe geçecek bir yıl olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Avustralya içerisindeki yangınlar, küresel çaptaki depremler, Kovid-19 salgını, ekonominin dibi görmesi yaşanırken şimdi de Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un‘un ameliyat sonrası hayatını kaybettiği haberleri gündemde dolaşmaya başladı.

İddialara göre yapılan bir kalp ameliyatından beklenen sonuçları alamayan Kim Jong Un’un ameliyat esnasındaki bir komplikasyon nedeniyle beyin ölümü gerçekleşti. Çin merkezli birçok kaynak Kuzey Kore liderinin bitkisel hayata geçiş yaptığını ifade etmekte ve durum oldukça ciddi.

Kim Jong Un Ölürse Bitcoin Fiyatı Düşer Mi?

İlginç olan ise bunun kripto para sektörü ile ve özellikle Bitcoin‘le (BTC) olan ilgisi gibi gözüküyor. Bundan aylar önce hazırlanan BM raporlarında ve farklı tespitlerde Kuzey Kore’ye bağlı olduğu iddia edilen Lazarus isimli hack grubunun birçok kripto para borsasını hacklediği ve milyonlarca belki de milyarlarca dolarlık gelir elde ettiği belirtilmişti.

BM raporuna göre grubun elinde 2 milyar dolardan fazla değere sahip kripto para birimi bulunuyor ve grup sorumluları Coincheck gibi tarihin en büyük kripto para borsa hacklenmelerinden bazılarını yapmakla suçlanıyor. Birçok isim Kim Jong Un’un ölümünden sonra sahip olunan kripto paraların satılacağını ve bunun devasa bir fiyat düşüşünü tetikleyebileceğini iddia ediyor.

Ancak Kim Jong Un hayatını kaybetse dahi kız kardeşi Kim Yo Jong’un yönetimi devralacağı ve işlerin kaldığı yerden devam edeceği biliniyor. Bu da Kuzey Kore liderinin hayatını kaybetmesine rağmen sahip olunan kripto paraları satmak için herhangi bir neden olmadığını gösteriyor.