Input Output Hong Kong CEO’su Charles Hoskinson, yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman’ın podcast’ine katıldı. Burada, Cardano’nun (ADA) Polkadot’a (DOT) kıyasla önemli temel avantajları olduğunu söyledi. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum arasında da kıyaslama yaptı ve yorumlarını aktardı.

Cardano kurucusu kendi ekosistemleri ve Polkadot arasındaki farka dikkat çekti

Yeni röportajda Hoskinson, Polkadot ve Cardano ekosistemleri için “İki sistem arasındaki büyük zıtlıklar olsa da, aslında bizler çoklu varlıklardan oluşuyoruz. Farklı bir hesaplama modelimiz var. Bence bizim temel defterimiz çok daha etkileyici. Proof-of-Stake(P.O.S) ile evrimleşme sürecimiz onlarınkinden çok daha hızlı. Çünkü türev çalışmalara dayanıyor ve zaten Ouroboros Omega gibi birçok etken var,” ifadelerini kullandı. “Sonunda daha iyi bir side-chain geleceğini düşünüyorum çünkü bunun için Mithral adında bir şeyimiz var. Ama onların çalışmalarından çok şey öğrendik,” diye de ekledi.

IOHK yöneticisi, yönetim açısından Cardano’nun modelinin Polkadot’unkinden daha iyi olduğuna inandığını da ekledi. Hoskinson, “Diğer bir şey de, bence yönetişim hakkında çok daha dikkatli düşünmemiz. Bizde Catalyst ve Voltaire var. gerçekten de burada kilit nokta ‘Veri tutan her bir kişinin ağa katılabildiğinden nasıl emin olabiliriz?’ demek. Bu, Polkadot’un tasarımında yüksek bir öncelik değildi. Daha çok hızlı ticari benimseme ve müşteri kazanımıydı. Yönetişim daha sonra geldi. Sadece farklı iş felsefelerimiz bulunuyor,” dedi. Son olarak, Polkadot’u “hoş” bir rakip olarak nitelendirdi ve ağın “Ethereum 1.5 gibi” olduğunu söyledi.

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum ağını karşılaştırdı

Aynı podcast’te Hoskinson, Bitcoin ağının Ethereum’a kıyasla aşırı yavaş olduğunu söyledi. Cardano kurucusu, BTC’nin alternatif proof-of-stake ağlarına karşı hız ve işlevsellik kaybettiğini söyledi. Özellikle Bitcoin’in temeldeki proof-of-work mekanizmasını da eleştirdi. Bitcoin’in kendinin en büyük düşmanı olduğunu söyleyen Hoskinson; BTC sistemini değiştirmenin bariz kusurları bile düzeltmenin bir yolu olmadığından bahsetti.

Ethereum’un Bitcoin ağı seviyesine ulaştığını ancak evrimi kabul eden esnek bir geliştirme kültürüne sahip olduğunu kaydetti. Hoskinson ayrıca, ikisi arasında bir kavga olsaydı, kazananın ETH olacağını söyledi. Yine de Hoskinson, Cardano’nun bu savaşta diğerlerine karşı da ciddi bir rakip olduğunu kaydetti.