Blockchain Nedir, Blockchain Projeleri, Kripto Para Haberleri, Türker UZUN Blog

Blockchain Nedir?

Bitcoin’in altında yatan ve Bitcoin sisteminin çalışmasını sağlayan teknoloji Blockchain’dir. Yani Blockchain, Bitcoin protokolünün bir nevi omurgası ve sistemi bir arada tutan yapıştırıcıdır. Basit şekilde açıklayacak olursak, şeffaf ve dağıtık, halka açık bir muhasebe defteridir.

Blockchain sayesinde ağda yapılan her işlem takip edilebilir. İşlemlerin ve transferlerin tamamı madenciler tarafından onaylanır ve hepsinin işlem tarihi net bir şekilde bellidir.

 

Blockchain nasıl çalışır? 

Bu konu için özel olarak tasarlanan cihazlar ile çalışan madenciler diğer madencilerle matematiksel bulmacaları çözmek için yarışırlar. Her çözülen bulmaca karşılığında ise bir miktar Bitcoin ödülü kazanırlar. Aynı zamanda bu işlemle beraber Blockchain üzerine, görülebilir ve doğrulanabilir, tamamlanmış işlemlerden oluşan bir “blok” eklenmiş olur. Bir blok zincire eklendikten sonra döngü tekrarlanır ve bilgisayarlar bu zor problemleri çözmek için yarışmaya devam ederler.

Blockchain üzerindeki her işlem tamamen şeffaftır ve sistem günlüğüne anında kaydedilir. Herkes, istediği herhangi bir işlemin genel anahtarını görebilir. İsteyen herkes en başa kadar gidebilir ve oluşturulan ilk bloktaki ilk işlemi dahi görüntüleyebilir. Bu ilk blok ise “Genesis Block” olarak adlandırılır.

 

 

kaynak: coin-turk